از کرمان تا بندر عبا س

از کرمان تا بندر عبا س

شابک: 9789648809725

صاحب اثر:

زبان: فارسی

سال چاپ: 1386        نوبت چاپ: اول

قطع: رقعی        تعداد جلد: 1       تعداد صفحات: 224

قيمت: 200000 ريال

 

خرید اینترنتی

مقدمه
در درازنای تاریخ، هزاران هزار مسافر و جهانگرد از ایران بازدید کرده اند که از میان اینان، هزار نفر سفرنامه ای از خود باقی گذاشته ا ند . ما این سیاحان را به چند گروه تقسیم می کنیم پاره ای در پیش از دوره ی صفویه به ایران آمده اند که عموما کشیش بوده اند و برای تبلیغ دین  عیسی علیه السلام آمده اند. برخی دیگر در دوره ی صفویه آمده اند که بیشتر تاجر جواهر بوده اند و چند چهره از آنان از جمله شاردن ( Chardin)، تاورنیه (Tavernier ) و تونوت ( Thevenot ) مشهورترین آنان هستند.گروه دیگر در دوره قاجاریه به ایران آمده اند که اغلب مأموران سیاسی و یا جاسوس در لباسی دیگر بوده اند . أما سه چهره ی بالا به ویژه شاردن کتابی دارد به نام (مسافرت از اصفهان به بندر عباس و بر عکس) که به فارسی ترجمه و منتشر نشده است و بیشتر کتاب، در شرح تخت جمشید است.در حقیقت اینان و افرادی دیگر تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد را به جهانیان شناساندند.
پس از آنان، جیمز موریه ( James Morier ) در سال ۱۲۲۳ ه.ق در تخت جمشید، کار حفاری غیر مجاز را آغاز کرد که عملیات وی را متوقف کردند در سال ۱۲۵۶ ه. ق فلاندن (Flandin) و گشت (Coste) از اغلب نقش برجسته ها و سنگ نبشته های ایران با گچ کپی برداری کردند و به فرانسه بردند. پس از این دو اف. سی. اندریاس ( F. C .Andreas ) و اف. شولتسه (استولزه) ( F . Stolze ) در سال ۱۲۹۰ ه. ق به ایران آمدند و با اجازه ی والی فارس، در تخت جمشید به حفاری پرداختند و پرده های سوخته ی تخت جمشید را از زیر خاک بیرون آوردند. از سوی دیگر با توجه به اینکه دبلیو. کی. لفتوس( W. K . Loftus ) در سال ۱۲۶۶ه. ق، مادام دیولافوا و همسرش مارسل ( M. Dieulafoy ) کاوش های باستانشناسی را با اجازه ی دولت ایران در شوش انجام دادند. در سال ۱۳۰۶ ه. ق ژ. دو مرگان ( J. de Morgan) که در شمال گرگان عملیات حفاری انجام میداد، به سوی شوش آمد و در آن جا به کار خود ادامه داد.پس از وی . مان (Mann .0) با گروهش در سال ۱۳۱۸ ه. ق استان های فارس، اصفهان و بختیاری، کرمانشاه و لرستان (خرم آباد) را مورد بررسی باستانشناسی قرار داد. کمی بعد آ. اف. دبلیو. جکسن ( A. F . W . Jakson ) که دکترای باستانشناسی داشت، در سال ۱۳۲۰ ه. ق به ایران آمد و بیشتر به آثار باستانی با عقاید زرتشتی علاقه مند بود.
مهم ترین باستانشناس معاصر، ارنست هرتسلفد ( E. Hertzfeld) | یک بار از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۷ ه. ق و بار دیگر از سال ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۹ ه.ق (۱۳۱۰ تا ۱۳۱۸ خ.) به همراه زاره ( F. Sarre ) در مجموعه ی پارسه - پاسارگاد کاوش های باستانشناسی انجام داد.البته در همین زمان، یعنی ۱۳۳۰ و ۱۳۳۱ ه.ق (۱۳۱۰ خ.) اچ. ویولت ( H . Viollet ) سرپرست هیأتی فرانسوی، در اصفهان، یزد و نائین مشغول حفاری آثار باستانی بودند.باری با وجود هیاهوی جنگ جهانی اول، سر اورل استاین که در منابع فارسی به اشتاین اشتهار دارد، در سال ۱۳۳۳ ه. ق به کارهای باستان شناسی پرداخت.او سومین سفر بزرگ خود را به آسیا از راه مسکن ایل هزاره و ایل بلوچ به سوی مشهد و روی خواف و پس از آن در امتداد مرز ایران و افغانستان، به طبس و سپس از آن جا به سیستان رفت.در این سفر، یک نفر نقشه بردار هندی به نام افزار قول خان همراه داشت که از خط سیر استاین که ۵۰۰ مایل بود، نقشه برداری و مستاحیکرد،استاین در این زمان از کوه ملک سیاه به سوی نوشکی رفت و خاک ایران را ترک کرد.استاین از خرابه های کوه خواجه در سیستان بازدید به عمل آورد و آن را بقایای یک معبد بودایی تشخیص داد. وی نقاشی های تزیینی آن . را نیز مورد بررسی قرار داد. البته این آثار و نقاشی های آن را قبل از استاین، دیگران معرفی کرده بودند.
این باستان شناس آثار کوه خواجه را بخشی از هنر و صنعت یونانی بودایی که در انتهای شمال غربی هند، کاربرد داشته و هنر و صنعت بودایی آسیای مرکزی و شرق دور را با یکدیگر پیوند می داد، مربوط ساخت .استاین در مصب رود هیرمند (هیلمند) آثار آبادی های پیش از تاریخ را کشف کرد. وی در این جا قلعه های قدیمی را در مرز مشاهده کرد که از آغاز تاریخ بود و بنابر باور وی این قلعه ها برای دفاع از مناطق حاصلخیز مصب هیرمند بود. این باستان شناس در سیستان در کناره ی دریاچه به آثار عصر حجر نیز دست یافت. استاین آثار استان کرمان را مطالعه کرد و در کناره ی خلیج فارس این کار را ادامه داد و از بندر عباس به گله دار، سیراف، بندر بوشهر و بعد به سنندج رسید و در آن جا در فروردین ۱۳۴۵ خ. گزارش تمام عملیات باستان شناسی را خود را با نام: « اکتشافات باستان شناختی در شمال غربی هند و جنوب شرقی ایران» به پایان رساند و ایران را ترک کرد و سال بعد در لندن آن را ( در ۲۶۷ صفحه + ۳۴ صفحه عکس ۳۰ صفحه شرح جدول) منتشر نمود.چنانکه میدانید قسمتی از این کتاب - گفتار آخر- یعنی گفتار هشتم تحت عنوان: «از گله دار تا بوشهر» در سال ۱۳۸۴ از سوی انتشارات ایلاف منتشر شد و اینک گفتار ششم آن: «از کرمان تا بندر عباس» و گفتار هفتم آن: « در طول ساحل خلیج فارس» با ترجمه ی سید علی اصغر رئیس زاده تحت عنوان: «از کرمان تا بندر عباس» از سوی همین انتشارات چاپ و منتشر گردیده است.
 گر چه هنوز از کتاب استاین پنج گفتار باقی مانده است اما برای شناخت بیش تر، و بهتر ایران و نیز فرهنگ و تمدن ایران زمین هرچه منابع ایران شناسی در زمینه ی باستان شناسی، هنر و .....چاپ و منتشر شود برای جامعه ی فرهنگی ایران لازم و ضروری است؛ از این نظر، ابتدا به متر جم گرامی تبریک می گویم و هماره چشم به راهم که آثار دیگری از ایشان پمیشم و دست گرم دوست عزیز آقای علی نعیمی گله داری را می فشارم و اهتمام ایشان را در چاپ دو کتاب یاد شده ارج می گذارم و آرزومندم که باز هم در کارهای فرهنگی این چنین پیشگام باشند.و سرانجام نفس گرم و تلاش فرهنگی بی وقفه ی دوست گرامی آقای مجید احمدی، مدیر محترم انتشارات ایلاف را می ستایم و می دانم که چه خدمات ارزشمندی برای منطقه جنوب و ایران زمین انجام میدهد و گزینش وی به عنوان ناشر برتر فارس در پنجمین نمایشگاه بین المللی فارس از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را شایسته ی وی می دانم و انتشار آثار بیشتر و موفقیت روز افزون ایشان را امید دارم پس در این امید می مانیم که روزی صدمین، پانصدمین و .... اثر انتشار یافته ی انتشارات ایلاف را ببینیم. ان شاء الله
دکتر جمشید صداقت کیش، استاد بازنشسته ی دانشگاه و پژوهشگر برجسته ی سال ۱۳۸۲ کشورشیراز، آذر ماه ۱۳۸۶


1-حدود ۷۰ صفحه از این کتاب برای ناصرالدین شاه ترجمه شده است. نسخه خطی از این ۷۰ صفحه در کتابخانه ی مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران وجود دارد که در سال ۱۳۶۵ از روی آن عکسبرداری و در سال ۱۳۶۷ در پژوهشنامه - فارسنامه منتشر کردمموضوعات: تاریخ آداب و رسوم

برچسب‌ها: با ستا ن شنا سی کرمان بندر عباس سراورل استاین ARCHAEOLOGICAL RECONNAISSANCES


» بازدید امروز: 321
» بازدید دیروز: 776
» افراد آنلاین: 1
» بازدید کل: 17230