میراث نیاکان

میراث نیاکان

شابک: 9789648809374

صاحب اثر: يوسف رستم نژاد دشتي

زبان: فارسی

سال چاپ: 1386        نوبت چاپ: اول

قطع: وزیری        تعداد جلد: 1       تعداد صفحات: 200

قيمت: 350000 ريال

 

به نام خداوند نون و قلم که آموخت آدم ما لم یعلم 
قبل از هر چیز خدای را شاکرم که مرا خواندن و نوشتن آموخت و نیز به من توانایی و سلامتی داد تا پس از کتاب اولم (جلد اول افسانه های جنوب این کتاب را بنویسم.فرهنگ جامعه از دو پدیده ی مادی (وسایلی که مردم با آن معیشت خود را می گذرانند، مانند اتومبیل، بیل، ساختمان و ...) و غیر مادی (آداب رسوم، نگرش ها، بازی ها، باورها، زبان، گویش، لهجه، ایدئولوژی و...) تشکیل شده است. پدیده های غیر مادی بر اساس پدیده های مادی شکل می گیرند و یا تغییر می کنند. و تغییر در هر دو مورد در «واژگان» و در گفت وگوی مردم جامعه منعکس می گردد. واژه ای رایج و واژه ای از بین می رود. مثلا با ورود اتومبیل واژه ی (اتو مبیل)رایج و واژه ی (کالسکه) که دیگر کاربرد ندارد از بین می رود. از آن جایی که هیچ جامعه ای از تغییر مصون نمی ماند، در برابر هجوم و فشار خارجی دو گونه عکس العمل از خود نشان می دهد: اول، سعی دارد فرهنگ جدید را در خود هضم کند، یعنی آن را با خود سازگار سازد. دوم، به علت فشار زیاد بیرونی بر جامعه برای تغییر ، ناگهانی بودن تغییرات، وپایبندی کم مردم به سنن و فرهنگی خود، نداشتن فرصت برای ارزیابی، شناخت ناقص خود و عدم شناخت بدی ها و آثار مخرب فردی و اجتماعی چیزهای جدید، جامعه فکر می کند، هضم شدن و سازگاری با آن (هر چیز جدید) مایه ی پیشرفت و نشانه ی سلامت جامعه است. این تغییر نه تنها مفید نیست، بلکه مخرب نیز می باشد.
از آقای مهندس حاج احمد حسن رستمانی که با راهنمایی ها و مساعدتشان موجبات چاپ این کتاب را فراهم نمودند، بسیار متشکرم. امید است این کار ارجمندشان نیز موجب رضا ایشان و افراد فرهنگ دوست واقع گردد. همچنین از آقایان عبد الله محمدی، احمد عبدالمجید رحمانی از بستانو، محمد و یوسف فرهادی، محمد رستم زاده، محمد رستم نژاد, یعقوب رستم نژاد و خانم ها فاطمه دژن و عایشه خوشرو از پرد خلف و خانواده ی خودم و کلیه ی کسانی که مشوقم بوده و مرا راهنمایی و کمک کرده اند نیز بسیار سپاسگزارم.
در پایان جا دارد از مدیریت محترم انتشارات ایلاف آقای مجید احمدی گله داری که از هیچ کوششی در هر چه بهتر چاپ شدن این اثر دریغ نورزیدند تشکر و قدردانی نمایم.
یوسف رستم نژاد دشتی۱۳۸۴/۷/۱۲

موضوعات: تاریخ زبان و ادبیات آداب و رسوم جغرافیا بیوگرافی

برچسب‌ها: کتاب دشتی گاوبندی پارسیان


» بازدید امروز: 102
» بازدید دیروز: 537
» افراد آنلاین: 2
» بازدید کل: 21145